Hnojenie trávnika

21.12.2017

Hnojenie trávnika 

Pre vyváženú výživu trávnika v priebehu celého vegetačného obdobia a vynikajúci zdravotný stav, nesmieme zabúdať na pravidelný prísun živín prostredníctvom dlho pôsobiacich hnojív : Everris(Scotts).

Základom dokonalého trávnika je vyrovnaná a dostatočná výživa po celý rok.

Kosením odnímame väčšinu nadzemných častí trávnika. Na ich obnovu trávnik spotrebuje všetky dostupné živiny z okolia koreňového systému a začne sa meniť aj jeho farba, rýchlosť rastu a schopnosť odolávať nepriaznivým vplyvom. Sú nimi najmä hubové ochorenia, nežiaduce rastliny. Preto je prísun správnej výživy vo forme trávnikového hnojiva tak dôležitý pre trávnik. Kvalitné trávnikové hnojivo dodá trávam to, čo naozaj potrebujú, bez zbytočného zaťažovania životného prostredia ľahko sa vyplavujúcimi zlúčeninami dusíka.

Odporúčame používať kvalitné trávnikové hnojivá Everris(Scotts) s predĺženým, alebo dlhodobým účinkom, ktoré sú vyvinuté pre trávniky. Pre každú časť sezóny sú k dispozícii produkty so správnym pomerom živín a vhodnou granuláciou. Hnojivo nikdy nerozhadzujeme ručne. Rovnomerné rozprestretie dosiahneme pomocou rotačného aplikačného vozíka. Výhodou rotačného vozíka je rýchlosť, presnosť a rovnomerná aplikácia hnojiva. Správne dávkovanie trávnikového hnojiva nájdete na obale.

Základnými výživovými prvkami pre trávniky sú:

  • Dusík (N) - podporuje rast a intenzitu odnožovania tráv
  • Fosfor (P) - ovplyvňuje nasadzovanie odnoží a rast koreňovej sústavy
  • Draslík (K) - zvyšuje odolnosť tráv voči chorobám, poškodeniu zimnými mrazmi a nedostatku vody

Doplnkovými prvkami sú:

  • Vápnik (Ca) - stavebný prvok rastlinných buniek
  • Horčík (Mg) a železo (Fe) - dôležité pre listovú zeleň a tvorbu organickej hmoty

Závlahy a závlahové systémy v dnešnej dobe sú samozrejmosťou keď chcete mať pekný hustý trávnik. Zavlažovacie systémy zabezpečujú rovnomernosť závlahy trávnika. Kvapková závlaha je nezbytným pomocníkom keď treba pravidelne polievať kvety, tuje alebo záhradku. Zavlažovanie trávnika v dnešných klimatických podmienkach je viac ako potrebná. Závlahový systém zabezpečí potrebnú vlahu trávniku aj keď nie ste doma. Závlahy Hunter, automatické závlahy vám ušetria čas aj peniaze.