Prevzdušňovanie trávnika

21.12.2017

Prevzdušňovanie trávnika 

Prevzdušňovanie - vertikutácia - prerezanie trávnika. Jarná sezóna začína s prevzdušňovaním trávnika. Najdôležitejšia úloha je odstránenie zvyškov odumretých rastlín zo spodných vrstiev trávnika. Naozaj dobré výsledky môžeme dosiahnuť strojovým vertikutátorom.

Trávnik najprv pokoste kosačkou na výšku 3-4 cm. Nože vertikutátora nastavte tak, aby sa dotýkali pôdy. Príliš hlboká vertikutácia poškodzuje koreňový systém rastliny, motor a nože vertikutátora sú vystavené nadmernému zaťaženiu a opotrebúvajú sa. Doporučená hĺbka vertikutácie je 2-3 mm, to znamená, že nože sa pôdy len ľahko dotýkajú. Nastavenie vykonávajte bez chodu motora, pokiaľ možno na rovnej ploche. Keď vyzerá trávnik po vertikutácii poničený, nie je to žiadny dôvod k obavám. Do voľných miest, ktoré vzniknú napríklad odstránením rozmernej buriny odporúčame dosiať vhodné trávové osivo.

Vertikutátor trávnika.

Vertikutátor pomocou vertikálnych nožov vytrháva plsť (zbytky pokosenej trávy, odumreté časti rastlín, burinu) z odnožovanej zóny trávnika. Ak neodstránime z trávnika plsť, voda, živiny a vzduch sa nemôžu dostať do koreňovej zóny. Trávnik bude mať vyššiu náchylnosť na ochorenia, zníži sa zakorenenie, rozmnožia sa buriny. Po prevzdušnený sa trávnik oživí, bude rovnomerne silný, odolnejší voči chorobám a bude lepšie dýchať.

Ako si vybrať správny vertikutátor

1.Veľkosť plochy trávniku a pohon vertikutátoru

Veľkosť plochy trávnika a typ pohonu vertikutátoru spolu veľmi súvisí. Platia dve základné pravidlá:

Čím väčšia plocha, tím sú väčšie nároky na výkon motora a odolnosť konštrukcie.

 • Elektrické vertikutátory sú vhodnejšie pre menšie plochy.
 • Vertikutátory s benzínovým motorom majú väčší výkon a sú konštruované pre väčšie zaťaženie a väčšie plochy.

2.Šírka záberu

Veritkutátory majú šírku záberu od 30 do 50 cm. Čím silnejší motor, tým väčší záber a tým je možné použiť stroj pre väčšiu plochu.

Pri výbere vertikutátora treba pozrieť a porovnať ešte nasledujúce parametre:

 • materiál šasi
 • uloženie kolies
 • možnosť plynulého nastavenia pracovnej hĺbky

Vyššie uvedené parametre sú dôležité pre celkovú odolnosť stroja a jeho výdrž.

Benzínový motor nezaručuje veľkú odolnosť stroja, keď bude šasi z plastu. Také stroje sú určené pre menšie plochy.

3.Výběr stroja

 • menšie záhrady do 300 m2 - elektrický vertikutátor
 • stredné záhrady 300 - 600 m2 - silnejší elektrický vertikutátor a motorový benzínový vertikutátor
 • väčšie záhrady nad 600 m2- silný motorový benzínový vertikutátor
 • veľké plochy nad 1000 m2 a pre veľké zaťaženie - silný profesionálny vertikutátor

Stroj s benzínovým motorom voľte aj na menšie pozemky, keď nie je k dispozícii prípojka na elektrickú sieť.

4.S košom alebo bez ... ?

Základné príslušenstvo pre vertikutátor je kôš.

Pri práci je vyhrabaná plsť vťahovaná do koša, podobne ako u sekačky. To veľmi uľahčuje prácu a odnos plsti. Pri výbere vertikutátorov preverme veľkosť koša. Čím menší kôš, tým častejšie musíme kôš vysypať. Ideálna veľkosť koša je 50-60 litrov.

Koš je väčšinou dodávaný ako príslušenstvo a je nutné ho dokúpiť. Väčšinou nie je v cene stroja. Pri porovnaní ceny vertikutátorov sledujte, či cena je s košom alebo bez koša.

Keď kôš nemáme alebo nepoužívame, odstráňme vyhrabanú plsť z trávnika pomocou kosačky. Na menších plochách hrablamy.

Profesionálne vertikutátory sú bežne dodávané bez koša.

Pravidelnosť vertikutácie znižuje množstvo plsti v trávniku. Po prvej vertikutacii je množstvo plsti veľké, kôš by bol hneď zaplnený. Preto je rýchlejšie vertikutovať bez koša a plsť pozbierať kosačkou. Pri vertikutacii v ďalších rokoch je množstvo plsti väčšinou menšie a preto použijeme vertikutátor s košom.

5.Pracovní systém vertikutátora - nože alebo pružinové drôty ?

Základom vertikutátora je hriadeľ s nožmi. Nože rotujú a vyhrabávajú plsť z trávnika a zároveň rozrušujú vrchnú vrstvu substrátu. Niektoré vertikutátory majú len pružinové drôty. Tie slúžia len k vyhrabávaniu.

U niektorých strojov je hriadeľ vymeniteľný napríklad u : AL-KO

Pre hrubú vertikutáciu sa väčšinou používajú nože a pre "dočesanie a dočistenie" drôty. Tento princíp s dočistením sa dá uplatniť aj u stroja len s nožmi. Pri prvom prejazde trávnikom spustíme pracovnú časť - nože - do predpísanej hĺbky 2-3 mm. Pri druhom prejazde nastavíme nože tesne nad povrch a nože nám len vyhrabávajú nečistotu.

Čím menší stroj tým menší výkon. U menších strojoch sú nože ďalej od seba. Preto treba vertikutáciu vykonať aj priečne.

6.Náhradní diely a príslušenstvo

Dostupnosť náhradných dielov, najmä nových nožov, je u vertikutátorov veľmi dôležitá. Nože sa pri vertikutacií opotrebovávajú kontaktom s pôdou. Časom ich je nutné vymeniť.

Nože sú na hriadeli pripevnené:

 • na pevno - mení sa celý valec s nožmi
 • nože sú samostatné - menia sa len nože, hriadeľ len keď je poškodený

Závlahy a závlahové systémy v dnešnej dobe sú samozrejmosťou keď chcete mať pekný hustý trávnik. Zavlažovacie systémy zabezpečujú rovnomernosť závlahy trávnika. Kvapková závlaha je nezbytným pomocníkom keď treba pravidelne polievať kvety, tuje alebo záhradku. Zavlažovanie trávnika v dnešných klimatických podmienkach je viac ako potrebná. Závlahový systém zabezpečí potrebnú vlahu trávniku aj keď nie ste doma. Závlahy Hunter, automatické závlahy vám ušetria čas aj peniaze.