Zavlažovanie trávnika

21.12.2017

Zavlažovanie trávnika 

Všeobecne možno povedať, že trávniky obľubujú vodu a vyžadujú pravidelnú zálievku. Ale nie je jedno koľko a v akých intervaloch zavlažujeme! 

Aby ste mali kvalitný trávnik potrebujete 3 zásadné veci:

  1. vysoko kvalitné trávne osivo alebo trávny koberec
  2. rovnomerné zavlažovanie
  3. kvalitnú pôdu

Keď zasejeme kvalitné trávne osivo do pôdy, už máme splnený 1. a 3. bod. Takže zavlažovanie sa stane hlavným faktorom.

Všeobecne možno povedať, že trávniky obľubujú vodu a vyžadujú pravidelnú zálievku. Ale nie je jedno koľko a v akých intervaloch zavlažujeme!

Zavlažovanie trávnika

V prípade, že trávnik zavlažujeme často, ale malým množstvom vody, koreňový systém trávnika bude hľadať vodu a živiny v horných oblastiach pôdy. Preto sa bude koreňový systém vyvíjať v plytších vrstvách pôdy a bude náchylnejší na choroby horšie bude znášať pošľapávanie.

V prípade že trávnik zavlažujeme menej často ale väčším množstvom vody. Tak sa koreňový systém bude ťahať do hlbších vrstiev pôdy, čo je 25-30 cm. Dlhším koreňový systémom trávnik vie absorbovať viac vody a živín. Keď má trávnik silný koreňový systém tak bude zdravší, zelenší a oveľa lepšie bude znášať pošľapávanie.

Frekvencia zavlažovania trávnika

Podľa mojich skúseností, po jarnom spúšťaní automatických závlahových systémov, majitelia neupravujú program zavlažovania k ročným obdobiam. Napriek tomu že väčšina riadiacich jednotiek už má funkciu nazvanú sezónne nastavenie v %, . Teda nie je potreba prepísať celý program, len percentuálne znížiť alebo zvýšiť celý program podľa ročných období. Z tohto dôvodu sa stane že v jarných a jesenných obdobiach trávnik dostane trikrát toľko vody koľko vie spotrebovať. To je nielen škodlivé pre trávnik ale aj nehospodárne.

V jarnom a jesennom období stačí zavlažovať 2-3 krát týždenne v ranných hodinách.

V letnom období už musíme zavlažovať denne. Keď je teplota nad 30 C° aj viackrát za deň menšími dávkami aby sa zabránilo stresu.

Koľko vody potrebuje trávnik v závislosti od teploty?

Optimálna doba zavlažovania

Optimálna doba zavlažovania je v skorých ranných a neskorých večerných hodinách. V tomto čase je zavlažovanie najefektnejšie, lebo minimalizujete stratu vody odparovaním.

Keď teplota stúpne v noci nad 20C° a zavlažujete v skorých nočných hodinách, tak výrazne prispievate k rozvoju a napadnutiu hubovými ochoreniami v trávnika!


Závlahy a závlahové systémy v dnešnej dobe sú samozrejmosťou keď chcete mať pekný hustý trávnik. Zavlažovacie systémy zabezpečujú rovnomernosť závlahy trávnika. Kvapková závlaha je nezbytným pomocníkom keď treba pravidelne polievať kvety, tuje alebo záhradku. Zavlažovanie trávnika v dnešných klimatických podmienkach je viac ako potrebná. Závlahový systém zabezpečí potrebnú vlahu trávniku aj keď nie ste doma. Závlahy Hunter, automatické závlahy vám ušetria čas aj peniaze.